Budoucnost reverzního dobíjení: Powerbanka ve vašem mobilu

Martin Beránek (6.4.2022)

S pojmem „reverse charging“ neboli česky reverzní/obousměrné dobíjení jste se možná už setkali, nebo alespoň minimálně tento pojem zaslechli. Jedná se o funkci poměrně novou, což samozřejmě může znamenat, že ne všechna zařízení ji podporují.

Obousměrné nabíjení přináší svým uživatelům podstatnou výhodu v podobě schopnosti vašeho smartphonu doplnit energii jinému zařízení. K dobíjení dalších zařízení však budete potřebovat telefon umožňující reverzní bezdrátové nabíjení. Ve specifikacích vámi vybraného telefonu by se tedy tato funkce měla objevit. A naopak, druhé zařízení –⁠ ať už se jedná o mobil, sluchátka, chytré hodinky, fitness náramek, počítačovou myš nebo jiný gadget, nemusí být schopné reverzního bezdrátového nabíjení. Stačí, aby bylo kompatibilní s bezdrátovým nabíjením Qi a bude moct přijímat energii prostřednictvím bezdrátového nabíjení.

Technologie rychlého nabíjení se v průběhu let vyvíjí a neustále zlepšuje. V tuto chvíli nemá reverzní bezdrátové nabíjení stanovený standard a ani žádný výrobce specifikaci nezveřejnil.

Možná je důležité poznamenat, že reverzní bezdrátové nabíjení není tak rychlé jako to klasické prostřednictvím kabelu – nejčastěji se jedná asi o 10 W. Maximální hodnota Qi, které lze v současné době dosáhnout bezdrátovým nabíjením, je 20 W. Jde tedy o řešení, které se bohužel nemůže pyšnit vysokým výkonem, a popravdě je spíše určené pro dobití v případě nouze. Je ideální jako rychlá pomoc pro dobití zařízení na spodním konci cyklu baterie. Takovým typickým příkladem může být situace, když jste někde v přírodě, váš doprovod má baterii na pokraji vybití (tzn. třeba na úrovni 5–⁠10 %) a oba víte, že se bez telefonu ještě nějakou dobu neobejde. A možnost standardního zásuvkového dobití je nemožná.

Jak přesně funguje reverzní dobíjení u zařízení značky Xiaomi, a u kterých modelů se s tímto parametrem můžete setkat, jsme si popsali v článku ZDE.