Jak vyčistit interní úložiště Xiaomi telefonu?

Martin Beránek (7.5.2018)
Jako správní uživatelé smartphonu využíváte spoustu aplikací, které ale kromě toho, že vám pomáhají, dokážou taky pěkně „zaneřádit“ telefon. A nejen aplikace, ale i různé soubory a procesy, které váš telefon neskutečně zpomalují, ba až dokonce zasekávají. My máme pár tipů, jak váš telefon udržovat stále „ve zdraví“.

Nejjemnější: Vyčistěte si mezipaměť

Nejjednodušší způsob, jak ulevit vašemu telefonu, je vymazat mezipaměť aneb cache. Je to část úložiště, kam si aplikace během svého běhu ukládají data. Je to super věcička, protože přispívá k úspoře datových procesů. Většinou platí, že se cache stará o aplikace a programy sama, ale někdy to nestačí, a tak musíme zasáhnout my uživatelé a pročistit ji. Vymazání cache tedy způsobí odstranění dočasných a pracovních souborů. Co pro to musíte udělat? Vstupte do systémového nastavení, otevřete sekci Aplikace, zvolte požadovaný program, kterému chcete „ulevit“, přejděte do sekce Úložiště a klepněte na tlačítko Vymazat mezipaměť. A je to.

Nejefektivnější: Odstraňte zbytečné soubory a odinstalujte aplikace, které nepoužíváte

Tento krok je oproti vymazání mezipaměti radikálnější a může se vám stát, že si vymažete data určité aplikace a tato aplikace pak po vás bude chtít znova nastavit různé parametry. Není to ale konec světa. Vymazání dat a souborů se používá většinou v případě, že chce prostě uvolnit místo anebo vám aplikace neustále padají právě kvůli tomu, že máte přeplněný telefon. Vymazání dat tedy vrací aplikace do výchozího stavu, maže veškerá nastavení a data. Možná se stane, že budete muset znova vše nastavit, ale rozhodně to vašemu telefonu pomůže. Jak na to? Vstupte do systémového nastavení a otevřete sekci Aplikace, opět zvolte požadovaný program, ze kterého chcete data vymazat, přejděte do sekce Úložiště a klepněte na tlačítko Vymazat data. Nemáte zač. Ještě jednodušší způsob, jak aplikace odinstalovat: Najděte si ji na ploše telefonu a označte kliknutím. Prst podržte, v horní části se objeví Koš a přesunutím do Koše se aplikace z úložiště odstraní.

Nejradikálnější: Tovární nastavení

Nejradikálnější řešení je přepnout telefon do továrního nastavení. Musíme samozřejmě upozornit na ztrátu všech dat. A také je možné, že bude nutné vše doinstalovat, ale pokud používáte Mi Cloud a data si zálohujete, tak se pak po přihlášení po továrním nastavení do telefonu dohrají veškerá data jako fotky, hudba, dokonce se i sami nahrají aplikace, které v telefonu byly. Dané aplikace je pak nutné znovu nastavit. (Znamená to například, že pokud někdo měl nějakou hru v XY levelu, tak hra nebude mít předchozí zálohu a vše půjde od začátku.) Postup je následující: Nastavení – Další nastavení – Zálohování a obnovení dat – Obnovení továrních dat.

Nejrychlejší: Ukončení aplikací na pozadí

Jedná se o velmi rychlou variantu, jak ještě pročistit operační paměť. Funguje to následovně: Jste na základní obrazovce a kliknete na tlačítko umístěné vlevo na spodní klávesnici. Objeví se následující: Kliknete na křížek a všechny otevřené aplikace se ukončí. Autor: Martin Beránek